هواپز چیست؟ هواپز دستگاهی است که با استفاده از امواج نوری تولید حرارت کرده و سپس با کمک یک فن حرارت ایجاد شده را به صورت یکنواخت در دستگاه به گردش در می آورد. با استفاده از این هوای گرم و بدون کاربرد روغن برای تهیه غذا، می توان لذت یک آشپزی سریع، راحت و بی دردسر به همراه غذایی سالم، آبدار و دارای طعمی طبیعی را تجربه نمود. همچنین دستگاه هواپز صرفه جویی زیادی در مصرف انرژی را نیز به همراه دارد. آشپزی بدون ایجاد دود نیز یکی دیگر از مزایای هواپز محسوب می شود.

ویژگی های دستگاه هواپز
توان دستگاه: توان یا میزان قدرت هواپز با واحد وات مشخص می شود.
گنجایش: گنجایش هواپز با واحد لیتر مشخص شده و هرچه بیشتر باشد، مواد غذایی بیشتری را می توان درون دستگاه طبخ نمود.
صفحه کنترل دیجیتال: برای تنظیم دما و زمان استفاده می شود.


قابلیت های متفاوت:  برخی از انواع هواپزها قابلیت های متنوع دیگری از جمله سرخ کردن، بریان کردن، برشته کردن، کباب کردن، بخارپز کردن، تست کردن، یخ زدائی، خشک کردن مواد تازه و پخت کیک و شیرینی را نیز دارا می باشند. البته هرچه میزان این قابلیت ها بیشتر باشد، در زمان خرید هزینه بالاتری را نیز باید پرداخت نمود.
تایمر: با استفاده از آن می توان زمان پخت غذا را تعیین نمود.
پایه توری استیل جدا کننده مواد غذایی: از مخلوط شدن مواد غذایی متفاوت در هواپز جلوگیری می کند.


کاسه پیرکس: این ظروف نه تنها در برابر حرارت مقاوم هستند، بلکه امکان رویت مواد غذائی در حین پخت را نیز فراهم می کنند.
شیشه ضد بخار: امکان مشاهده مواد غذایی در حین طبخ را فراهم می کند.
قابلیت شست‌و‌شو در ماشین ظرفشویی: در برخی انواع هواپز ها اجزای آن قابلیت شستشو در ماشین ظرفشویی را داشته که دردسر کمتر و صرفه جویی بیشتر در زمان را به همراه می آورند.
تمیزکاری خودکار (Self Cleanig): با فعال کردن این کلید و تولید گرما در دستگاه هواپز، رسوبات مواد غذایی به راحتی از بین می رود.
لوازم جانبی:  هواپزها بسته به نوع و مدل خود ممکن است لوازم جانبی متفاوتی از جمله تابه سرخ کن، پایه نان، پایه کوتاه، پایه بلند، دسته درب، انبر، بخارپز، سیخ و ... را دارا باشند.
قفل ایمنی: به ویژه برای خانواده هایی که فرزندان کوچک دارند مناسب بوده و از دسترسی کودکان به داخل دستگاه هواپز در حین کار آن، جلوگیری می کند.


المنت حرارتی هالوژنی: این المنت حرارت دستگاه هواپز را به سرعت بالا برده و به زمان پخت کمتر کمک می کند.
ترموستات قابل تنظیم: با کمک آن می توان درجه حرارت درون دستگاه هواپز را با توجه به نوع و مقدار مواد غذایی تنظیم کرد.
عملکرد توربو (turbo): با فشردن این دکمه غذا سریع تراز زمان معمول پخته می شود.