امروزه انواع ظروف سرطانزا، جای ظروف سنگی  پرخاصیت را گرفته است. ظروف تفلون ، ظروف آلومینیمی و ظروف شیشه ای ، ظروف لعابی و ظروف سرامیکی . این ظروف غیر سنگی علاوه بر آن که باعث انواع سرطان ها می شوند و به مرور قسمتی از بدنه ی این ظروف وارد غذا و بدن ما شده، تاثیر بسیار بدی هم بر مواد غذایی که در آن طبخ می شوند می گذارد. این ظروف، بافت و ساختار غذا را تغییر می دهد. (یکی از دلایل این تغییر، سرعت بالای داغ شدن این ظروف است. بافت و عناصر معدنی ماده ی غذایی نمیتوانند خود را با این سرعت بالا هماهنگ کنند. در نتیجه ساختار غذا که قرار است برای بدن فایده داشته باشد، به مرور تبدیل به سم و سرطان می شود). به نحوی که متوجه می کنید غذاهایی که در این ظروف پخته شده، به هیچ عنوان طعم و مزه ی غذاهای قدیم و مادربزرگ پز را که در دیزی سنگی و ظرف سنگی طبخ می شد، ندارد. با ما همراه باشید تا با خواص دیگ سنگی آشنا شویم.
موارد زیر، بر اساس نظریه سایت رسمی سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) که یکی از معتبرترین مراجع برای مواد دارویی و غذایی است می باشد.
۱- خواص دیگ سنگی برای سلامتی بدن:
دیزی های سنگی سالم ترین ظروف ارگانیک از دیدگاه طب سنتی هستند. انسان از خاک است اگر ظرف از سنگ باشد سنخیت دارد و آرامش دهنده است لذا بهترین ظرف غذا ظروف سنگی است. اما زودپزها و ظروف تفلن همچنین ظروف آلومینیومی سرطان آور است.
دکتر پروانه کاظمی، مشاور تغذیه با بیان اینکه ظرف‌های سنگی سبب می‌شوند آب غذا کم نشود، گفت:
آزاد شدن املاح مفید موجود در این قابلمه‌های سنگی، به مرور زمان و بتدریج سبب تأمین مواد مورد نیاز بدن و خوش طعم شدن فوق‌العاده غذا می‌شود.
ظرف‌های آلومینیومی سبب بروز آلزایمر و پوکی استخوان می‌شوند و عامل ایجاد زخم معده، کولیت، خشکی دهان، یبوست و تغییر رنگ زبان می‌شوند. در مقابل این ظرف‌های مضر، استفاده از ظرف‌های سنگی سبب آزاد شدن آهن و مواد معدنی در بدن می‌شود که برای شادی و نشاط در بدن مورد نیاز است.
ظروف سنگی به خاطر خاصیت مغناطیسی که دارند، سبب تأمین آهن مورد نیاز بدن می‌شوند.
ظروف سنگی غنی از آهن و منیزیم هستند و برای بد بسیار مفید اند. این سنگ قابلیت مطلوبی در انتقال و مقاومت در برابر حرارت داشته و ظرف‌های ساخته شده توسط آن کاملاً طبیعی بوده و قابلیت تراش و چکش خوری فراوانی دارد.
هیچ‌گونه پوشش شیمیایی و غیر طبیعی داخل آن وجود ندارد تا از بیمار شدن و سرطان و… بیمناک باشیم. جالب است که درون هرکاره هیچ‌گاه خط و خش هم نمی‌افتد.
۲- خواص ظرف سنگی برای صرفه جویی در سوخت:
غذا در دیگ و دیگچه سنگی با کمترین حرارت به بهترین نحو پخته می شود. غذا در دیگ سنگی با کمترین شعله گاز پخته می شود تا علاوه بر حفظ بافت موادغذایی و سالم بودن، در مصرف انرژی نیز صرفه جویی شود.
دیزی تهران,دیگ تهران,دیزی مشهد,خرید دیگ,ظروف سنگی,ظرف سنگی,خرید ظرف,دیگ مشهد,فواید دیزی,فواید دیگ,خرید دیزی,دیگ سنگی,دیگ اصفهان,خواص دیزی,خواص دیگ,ظروف سرطانزا,دیزی تبریز,دیزی شیراز,دیگ شیراز,دیزی اصفهان,خرید اینترنتی,
۳- خواص ظروف سنگی برای آشپزی:
طعم و مزه غذای پخته شده در ظروف سنگی قابل مقایسه با سایر ظروف نیست و غذای طبخ شده در این ظروف بسیار خوش مزه و خوش طعم است. این به دلیل ماهیت سنگی بودن ظرف است.
از دیگر نکات قابل توجه دیزی سنگی، تمیز ماندن اطراف آن از چربی و باقیمانده غذاست.
خانم‌های خانه‌دار حتما پس از مدتی استفاده از ظروف تفلون یا چدن و بخصوص آلومینیوم، از تجمع و چسبندگی روغن یا سایر مواد در سطح بیرونی قابلمه‌ها و تمیز نشدن و ماندگاری آن گلایه دارند، اما دیگ سنگی به علت جنس سنگی آن جلوی این کار را می‌گیرد.
خاصیت ضد چسبندگی آن تا پایان عمر دیگ، با او خواهد بود. جالب است که درون دیگ سنگی هیچ‌گاه خط و خش هم نمی‌افتد.
۴- خواص هرکاره سنگی برای سرعت پخت:
ظروف سنگی و دیزی سنگی مانند دیگ زود پز و البته بدون خطرات و بدون ضررهای آن در کوتاه مدتی غذا را می پزند. هر نوع گوشتی داخل این دیزی سنگی ها با حرارت ملایم دو ساعت به خوبی می پزد.
یکی  از خواص دیگ سنگی حفظ خواص ماده غذایی درون آن است. ظروف سنگی بسیار مناسب است و غذا در كمترین زمان، حدود دو تا دو ساعت و نیم كه واقعاً زمان كمی است، با حرارت ملایم پخته می‌شود. در حقیقت راز و رمز طعم خوشمزه ی غذاهای قدیم و خورشت ها، آرام پخته شدن آن ها در ظروف مناسب بود. که خواص بسیار زیادی برای بدن داشت و مهم‌تر از آن، غذا در آن‌ها بسیار خوشمزه می‌شد.
این دیگ‌ها غذا را در هیچ شرایطی نمی‌سوزاند.
۵- خواص دیگ های سنگی برای نسوختن غذا:
بخاطر نیاز به حرارت کم و همچنین سنگی بودن و در نتیجه داغ نشدن زیاد، غذا اصلا نمی سوزد.
۶- خواص ظرف سنگی برای صرفه جویی در مواد شوینده:
دیگ های سنگی و کلا ظروف سنگی بسیار راحت و حتی بدون مواد شوینده و حتی با آب ولرم و سرد به راحتی قابل شست و شو می باشند. انتخاب دیگ سنگی : نوع خوب دیگ سنگی باید بطور یکنواخت باشد و روی دیواره ان ترک خورده نداشته باشد.
هرکاره،دیگ-سنگی،دیگ،سنگی،ظروف،ظروف-سنگی،دیزی،دیزی-سنگی،stone-pot،buy-stone-pot-2
۷- خواص ظروف سنگی در نگاه امام رضا علیه السلام:
اباصلت هروی نقل می کند هنگامی که امام رضا علیه السلام به سناباد وارد شدند به کناره‌ی کوهی نزدیك سناباد که از سنگش دیگ و دیگچه‌‌های سنگی درست می‌کنند رسیدیم، امام به تخته سنگی از كوه تکیه دادند و رو به آسمان فرمودند: خداوندا! مردم را از همین کوه سود برسان و غذاهایی را كه مردم در دیگ ها و ظرف‌های سنگی این کوه می‌پزند برکت عطا فرما” سپس دستور دادند دیگچه‌ هایی از همان سنگ برایشان بیاورند و فرمود:”غذای مرا در هیچ ظرفی طبخ نکنید مگر در همین ظرف‌های سنگی ، دیزی های سنگی و دیزی های سنتی.
۸- انتخاب درست ظروف غذا:
برخی از ظروف با آزاد كردن تركیبات مختلفی كه در جنس، لعاب و رنگ یا آنها به كار گرفته شده است، موجب ایجاد تاثیرات سوئی بر بدن می شوند. که این خود مضر است.
شاید در مرحله اول، كیفیت و طعم غذا مورد توجه مصرف کننده قرار گیرد ولی باید به خاطر داشته باشید که كیفیت ظرفی كه در آن غذا می خورید نیز به اندازه كیفیت مواد غذایی مورد مصرف، مهم می باشد.
به همین خاطر كارشناسان از دیدگاه علمی، در مورد استفاده از ظروف با جنس‌های متفاوت، نظر و گاه حتی درباره كاربرد بعضی از آنها، به شهروندان هشدار می دهند.
معایب و مشکلات دیگر ظروف نظیر ظروف آلومینیم، شیشه ای، تفلون و…
ظروف آلومینیوم:
استفاده طولانی مدت از ظروف آلومینیومی ‌برای پخت غذا مناسب نیست، چرا كه این ظروف با آزاد كردن آلومینیوم در غذا، سبب انتقال این یون‌ها به بدن می شوند و در دراز مدت می تواند مشكلاتی برای بدن از جمله مشكل كم خونی، ایجاد كند.
بهتر است از ظروف آلومینیومی ‌برای پخت غذاهایی استفاده شود كه نیاز به مدت زمان پخت كمتری دارد.
از طرف دیگر سبزیجات برگی و غذاهای نمكی یا اسیدی اگر در ظرف آلومینیوم پخت شوند میزان زیادی آلومینیوم را به خودشان جذب می كنند و در نتیجه آلومینیوم بیشتری وارد بدن می شود كه خیلی مضر است.
ظروف سفالی و لعابی:
ظروف سفالی بدون لعاب برای نگهداری یا پخت غذا مورد استفاده قرار نمی گیرند، چون دارای اختلال زیادی هستند كه باعث نفوذ و باقی ماندن غذا در آنها می شود.
اگر پایه رنگ‌هایی كه جهت این ظروف به كار می رود، سرشار از فلزات سنگین مثل سرب باشد، استفاده از آنها برای سلامتی مضر می باشد و باعث كند ذهنی، افسردگی و بعضی مسمومیت های دراز مدت دیگر می شود.
ظروف لعابی
زرد رنگ كه در قدیم از آنها زیاد استفاده میشد، بهترین نوع این ظروف برای پخت و پز و نگهداری غذا هستند.
ظروف سرامیكی
هم نوعی از ظروف سفالی می باشند كه اگر از لعاب مناسبی برای آنها استفاده شده باشد، هیچ مشكلی برای پخت و پز ندارند.
ظروف مسی:
ظروف مسی از بهترین انواع ظروف پخت غذا محسوب می شوند، البته در صورتی كه قلع اندود شده باشند.
اگر ظروف مسی به شكل مناسبی قلع‌ اندود نشده باشند و یا از مواد حاوی سرب برای قلع اندود شدنشان، استفاده شده باشد، این عنصر می تواند پس از وارد شدن به غذا، در دراز مدت سبب ایجاد مسمومیت شود.
در صورتی كه ظروف مسی، قلع اندود نشده باشد، ورود مس به غذا در دراز مدت، باعث تاثیر نامطلوبی بر احشاء و اندام داخلی بدن شده و ذخیره شدن آن در كبد به مرور به از كار افتادن این عضو، كمك می‌كند. به همین دلیل آن را با فلزی دیگر مثل قلع می پوشانند. بنابراین باید در هنگام شستشو احتیاط كرد كه این لایه از بین نرود یا خش بر ندارد.
از سوی دیگر مواد اسیدی یا غذاهای ترش، باعث از بین رفتن لایه رویی ظروف مسی می‌شود پس هر چند وقت یكبار، باید این ظروف، قلع‌اندود شوند.
ظروف ملامین:
اگر فرآیند تولید این ظروف، علمی ‌و اصولی باشد، مشكلی برای سلامتی افراد به وجود نمی‌آورد. لعابی كه روی ملامین پوشانده شده برای محافظت است و بسیار نازك می باشد. بنابراین باید مانع از بین رفتن آن شد تا میكروب وارد ظرف ملامین نشود.
استفاده از ملامین‌های ترك دار و كهنه به دلیل نفوذ میكروب توصیه نمی شود. اگر این ظروف، سالم باشد و لعاب آنها هم از بین نرفته باشد، غذاهای ترش و اسیدی هم نمی توانند تاثیری بر آن داشته باشند.
ظروف بلوری، ظروف پیرکس و شیشه‌ای:
ظروف بلوری، پیركس و شیشه‌ای جزء ظروف مناسب برای پخت غذا هستند، چون مواد اسیدی یا بازی، روی آنها تاثیری نمی گذارد و در اثر حرارت نیز ترکیبی وارد غذا نمی شود.
بعضی از افراد این ظروف را روی حرارت بالا و شعله مستقیم اجاق گاز می گذارند، ولی باید این را دانست که این روش کاملا اشتباه است.
پیرکس حرارت را به خوبی ولی به طور غیر یکنواخت منتقل می‌کند، بنابراین باید دقت کرد که ظروف پیرکس با المنت‌های برقی و حرارت بسیار زیاد به صورت مستقیم تماس نداشته باشند، بلکه در مایکروویو یا اجاق گاز به طوری غیر مستقیم حرارت ببینند.
ظروف استیل:
ظروف استیل از تركیب آهن و سایر فلزات ساخته شده‌اند و در هنگام پخت، ترکیبی وارد ماده غذایی نمی‌كنند اما باید توجه داشت كه از نگهداری غذاهای اسیدی و نمكی برای مدت طولانی در ظروف استیل، جدا خودداری شود.
بزرگترین مشکلی که این ظروف استیل دارند، این است که غذا به آنها می چسبد و در صورت سرخ کردن غذا، ظرف می‌سوزد. 
پس بهترین توصیه این است که از ظروف استیل برای طبخ غذا به شکل آبدار (مثل سوپ و آش) استفاده کنید.
ظروف پلاستیکی:
سرو غذا در ظروف پلاستیكی و یكبار مصرف از نظر بهداشتی باعث بروز مشكلاتی خواهد شد.
این روزها استفاده از ظروف یكبار مصرف، متداول شده است. 
حتی بعضی خانواده‌ها برای پخش غذاهای نذری یا بعضی میهمانی های خود از این ظروف استفاده می كنند باید توجه داشت كه استفاده از ظروف یكبار مصرف شفاف و بی رنگ، برای نوشیدنی های داغ مثل قهوه و چای، كاملاً نامناسب است زیرا حرارت بالا، باعث آزاد شدن بعضی تركیبات شیمیایی و مواد آلی موجود در دیواره آنها می شود.